Sebze ve meyveler üzerinde zamanla biriken, su ve geleneksel temizleme yöntemleriyle tam olarak arındırılamayan zirai ilaçlar, mikrop/bakteriler, parafin/wax, böcek ilaçları; kısırlıktan kansere, çocuklarda zihinsel ve fiziksel gelişim bozukluklarından çeşitli alerjilere kadar birçok hastalığa neden olmaktadır. Uzmanlara göre; bilinçsizce kullanılan zirai ilaçlardan arındırılmamış sebze ve meyve tüketmek, en çok, akciğer, meme, deri, mesane ve kalın bağırsak kanserlerine neden olmaktadır.

Tarım ilaçları soframıza sos oluyor!

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2008 yılı raporu, dünyadaki sebze ve meyve ürünlerinin en az %85'inin, tarımsal üretimde kullanılan ilaçlar nedeniyle ciddi bir kirlenmeye uğradığını belirtiyor. Ankara Ticaret Odası ve Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin hazırladığı "Sofradaki SOS Raporu"na göre, kanser vakalarının artışında büyük payı olan ve "pestisitler" adı verilen tarım ilaçları Türkiye'de aşırı, zamansız ve uygunsuz" kullanılıyor.

Sebze ve meyve tezgahlarında tehlike dolaşıyor!

Tükettiğimiz sebze ve meyvelerin üzerinde bulunan, su ve geleneksel yıkama yöntemleriyle arındırılmaysan bu zararlı maddeler; çeşitli alerjilerden kansere ve kısırlığa, bağışıklık sistemi sorunlarından çocuklarda zihinsel ve fiziksel gelişim bozukluklarına kadar birçok hastalığa neden oluyor.